A 0-5 éves korú hallássérült gyermekeket nevelő családok számára rendezett alapítványi Családi Piknikünk sikeresen zárult.
A családok a finomságok köré nyitottsággal és rengeteg kérdéssel érkeztek a pikniktakarókra attól függően, hogy a gyermekük milyen életkorban, a család pedig milyen életszakaszban van.
Mivel a családok egészen a pár hónapos babától az iskolaválasztás előtt álló gyermekkel érkeztek, a beszélgetés illetve a felmerülő kérdések is széles kört öleltek fel.
Beszéltünk a korai időszak nehézségeiről:
– Honnan tudjuk, hogy jó-e a hallókészüléke a babának?
– Elég lesz-e a babának a hallókészülék a beszéd fejlődéséhez, vagy szükséges lesz-e cochleáris implantátumra (CI)?
– Kik segíthetik ebben a helyzetben a családokat?
– Honnan szerezhetnek megbízható információkat?
– Mi segítheti őket a döntésben?
Szerencsére ezekben a kérdésekben a jelen lévő szakemberek mellett a családok tudtak támogatást, praktikus ismereteket nyújtani egymásnak.
A nagyobb gyermekeket nevelő családoknál előkerültek az óvodai beszoktatást, óvodaválasztást feszegető kérdések:
– Mennyire tipikus, ha a gyermek a beszoktatás elején nyűgös, nehezen válik le? Kinek szól ez?
– Hogyan válasszunk óvodát?
– Hogyan tudjuk gyermekeinket segíteni?
Ezek mellett fontos kérdéscsoport volt a lehetséges fejlesztések köre:
– Milyen terápiák ajánlottak a hagyományos, “szurdós” fejlesztések mellett?
– Milyen mozgás terápiák ajánlottak? Kell-e?
Itt is szélesebb körű tapasztalatmegosztás volt jellemző. Minden gyermek fejlődése egyéni utat jár be. Azonban megosztottuk azon tapasztalatunkat, hogy ha a szülők azt látják, hogy optimálisan beállított hallókészülék/CI viselése mellett, és a rendszeres szurdopedagógiai fejlesztések ellenére sem indul meg a kisgyermek beszéde, illetve még nagycsoportban is makacs beszéd/hanghibák állnak fent a gyermeknél, akkor van létjogosultsága a mozgásterápiáknak (TSMT, Ayres terápia, Alapozó terápiák). Ezek ún. gyökér terápiák, melyek támogatják a gyermekek beszédfejlődését is.
Ezek mellett megfogalmazódott az alapítványunk által tervezett mese- és zeneterápiák iránti igény a családok részéről, mik lehetnek a szervezés, megvalósítás lehetőségei a járványhelyzet ellenére.
Azt gondoljuk, hogy igazán tartalmas, jó hangulatú napot töltöttünk együtt, ahogy ezt az eseményen készült fotók is mutatják.
Nagyon köszönjük a részvételt, és reméljük sikerült egy új hagyományt teremteni.